Historia

    Dworek Szwajcaria by MHotels – punkt obowiązkowy dla miłośników historii i smakoszy pięknych wnętrz

    Dworek Szwajcaria to obiekt o drewnianej konstrukcji wybudowany przez rodzinę lekarzy z pobliskiego Bielska Białej w 1928 roku. Jego nazwa pochodzi od okolicy, w której jest położony – tereny te na przełomie XIX i XX wieku nazywane były, ze względu na swój urok i krajobrazy „Małą Szwajcarią”. Początkowo Dworek był prywatną rezydencją Stojałowskich, z mieszkającą na poddaszu służbą. Jeszcze przed 1939 rokiem z prawej strony budynku została dobudowana duża i wysoka na 2 piętra sala na przyjęcia, oraz rozbudowana kuchnia.

    W czasie II wojny światowej Dworek pełnił funkcję sanatorium dla wyższych oficerów Wermachtu i SS. W tym czasie gościł tutaj między innymi Heinrich Himmler, na przyjazd którego specjalnie rozłożono czerwony dywan z czynnego do dzisiaj pobliskiego dworca kolejowego.

    Po wojnie Dworek prowadzony był przez FWP i z biegiem lat niszczał i został sprzedany w 1991 roku. Od tego czasu znajduje się w rękach prywatnych.

    W 2015 roku obiekt został wyremontowany, a jego wnętrza kompleksowo zaprojektowane i wykończone tak, by przywrócić klimat i charakter drewnianej rezydencji typu szwajcarskiego.